Olga Jelínková zazpívá jako Gilda v živém přenosu Verdiho Rigoletta na ČT art

Národní divadlo uvede na jevišti Státní opery novou produkci Rigoletta Giuseppe Verdiho v režii Barbory Horákové Joly. V roli Gildy v živém televizním přenosu vystoupí 30. ledna od 20 hodin koloraturní sopranistka Olga Jelínková.

Olga Jelínková, stálá členka souboru Opery v Lipsku, se vrátila do Prahy, aby zde vytvořila svou již třetí Gildu, tedy Rigolettovu dceru, která se obětuje z lásky ke svému idolu – lehkomyslnému Vévodovi a dobrovolně pro něj nasadí svůj život: „Poprvé jsem Gildu zpívala v Liberci, později v Olomouci a už od začátku mi přirostla k srdci, hudebně i charakterově,“ vysvětluje sopranistka. „Určitě patří k nejzásadnějším rolím mého oboru. Zpočátku je třeba čistými, jakoby nic zazpívanými výškami a odlehčenými koloraturami zachytit naivitu a nevinnost od reality nuceně odstřižené dívky, postupně přidat projevu dramatickou vervu a barevnost v emocionálních duetech s otcem Rigolettem nebo v tragickém závěru, kdy se Gilda obětuje místo lehkomyslného, ale okouzlujícího Vévody, aby svého otce zachránila. Verdiho hudba je vždy velmi silná a působivá, tato ve své době revoluční, rozervaným romantismem inspirovaná opera obzvlášť. Myslím, že živý televizní přenos toto lidské drama jen umocní. Slzy i pot musí být opravdové. Jedeme na dřeň!“

V Opeře v Lipsku má v plánu role jako je Královna noci, Traviata, Lucia di Lammermoor či Adina v opeře Nápoj lásky v režii Rollanda Villazona. Kromě toho má i opětovné pozvání do Komické Opery v Berlíně jako Královna noci. V pražském Národním divadle od ledna 2021 ztvární Gildu v nové produkci Rigoletta.

Do Opery v Lipsku přišla Olga Jelínková po úspěšné loňské sezoně, kterou zahájila debutem ve vídeňské Volksoper, vyšperkovala ji hostováním v Komické Opeře v Berlíně či v Opeře v Chemnitz a v tou dobou ještě domovském Saarbrückenu vytvořila role jako jsou Violetta, Markétka, Hraběnka, Musetta či Královna noci.

Do Prahy by umělkyně měla podívat během sezóny několikrát jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně a samozřejmě jako Gilda ve Verdiho Rigolettovi. „V Praze bych ráda vystupovala častěji, ale bohužel nebylo možné dostatečně dopředu najít termíny. Celou takzvanou první vlnu jsem totiž strávila v Německu, protože se dlouho nevědělo, jak to s možným cestováním mezi oběma zeměmi vlastně bude. Ač divadla vůbec nefungovala, měli jsme naštěstí alespoň možnost pracovat s kolegou klavíristou na písňovém repertoáru a nacvičili jsme si takzvaně „do foroty“ několik zajímavých programů. Teď jen čekáme, kdy nám je situace dovolí nabídnout publiku. Druhou vlnu naopak prožívám v Praze, protože lipská opera je do konce února zcela mimo provoz, a pozitivní myšlení, v současné době ještě důležitější než kdy jindy, mi podporuje práce na nové produkci Rigoletta ve Státní opeře“, uzavírá Olga Jelínková.

 

© 2018 Olga Jelínková, soprano - všechna práva vyhrazena
| Grafika, CSS: Midasweb.eu | PHP: Jaroslav Mičan | CMS: Wordpress