Pěvecké naděje z Dvořákovy soutěže

Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech byla sice ve svém 46. ročníku o jedno kolo kratší, ale přilákala velmi kvalitní mladé pěvce a nic neztratila ani ze svého společenského významu. Osobní záštitu soutěži opět poskytl prezident republiky Václav Klaus, záštitu institucí pak ministerstvo kultury a ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Na cenách se podílel také hejtman Karlovarského kraje a soutěž podpořil primátor města Karlovy Vary. Po drastickém úbytku sponzorů se tak Mezinárodnímu pěveckému centru Antonína Dvořáka, které vede Alois Ježek, podařil malý organizační zázrak.

Porotě předsedal podeváté Peter Dvorský, vedle něhož posuzovali výkony soutěžících pěvkyně Sonja Ghazarjanová, Magdaléna Hajóssyová a Magdalena Blahušiaková, pěvci Jürgen Hartfiel a Antonio Carangelo a zástupci českých operních divadel z Prahy (Ondřej Hučín), Plzně (Jiří Pánek) a Liberce (Martin Otava). Výkony soutěžících pozorně sledovali i vyslanci operních scén z Brna a Ostravy. Do soutěže poslalo přihlášky na pět desítek mladých pěvců ze čtrnácti zemí, také ze Slovenska, Ukrajiny, Ruska, Finska, Polska, Velké Británie, Německa, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Islandu, Chile a Jižní Koreje.
Méně sledované, ale umělecky významné kategorie píseň se účastnilo sedmnáct soutěžících. Z nich III. cenu obdržel Luboš Skala z pražské HAMU, II. cenou byla odměněna polská pěvkyně Olga Rusinová a I. cenu získala slovenská pěvkyně Stanislava Mihalcová, kterou současně poctili cenami a příležitostmi i Český rozhlas, Muzeum Antonína Dvořáka a hejtman Karlovarského kraje.
Pozorně sledovaná kategorie junior nabídla osmnáct hlasových talentů. Z osmi účastníků druhého kola jich pět obdrželo čestná uznání. Z nich sopranistka Lenka Kotrbová z pražské HAMU byla navíc odměněna cenou Beno Blachuta a cenou manželů Lidmily a Václava Němcových za interpretaci díla Bedřicha Smetany. III. cenu udělila porota slovenské mezzosopranistce Aleně Kropáčkové z konzervatoře v Bratislavě. II. cenou byla odměněna česká mezzosopranistka Alžběta Vomáčková z Pražské konzervatoře, jež byla zároveň vyznamenána cenou Jarmily Novotné pro nejmladší českou účastnici finále a cenou Hlasového centra Praha za mimořádnou barvu a objem hlasu. Vítězství si s I. cenou zasloužila česká sopranistka Blanka Jílková z bratislavské VŠMU, vyznamenaná současně donátorem ceny, galerií MIRO, cenou německé Saské Mozartovy společnosti, cenou Společnosti Antonína Dvořáka v Praze, cenou akademie Belcanto Antonia Carangela a cenou Národního divadla v Praze s nabídkou hostování nebo nastudování role. Juniorským mužům byly uděleny pouze druhé a třetí ceny: III. cenu získali slovenský lyrický tenorista Peter Malý z VŠMU v Bratislavě, vyznamenaný zároveň cenou Nadačního fondu Antonína Dvořáka pro mladé interprety, a český basista Lukáš Sládek z Pražské konzervatoře, vítěz divácké ankety. II. cenu obdrželi slovenský barytonista Igor Bečár a již v písni úspěšný Luboš Skala, který přijal také cenu Dvořákova kraje Kruhu přátel hudby v Kralupech nad Vltavou a druhou část ceny manželů Lidmily a Václava Němcových za interpretaci díla Bedřicha Smetany.
Dvaadvaceti kvalitními výkony bohatě obsazená kategorie opera měla nakonec čtyři finalisty a devět finalistek, z nichž sopranistka Michaela Gemrotová z pražské HAMU získala vedle čestného uznání pro finalisty také cenu Antonína Dvořáka III., vnuka slavného skladatele, cenu Belcanto od Magdaleny Hajóssyové a vítězství v divácké anketě. Z dalších držitelek čestných uznání obdržela česká sopranistka Vanda Šípová zvláštní pozvání předsedy poroty Petera Dvorského k hostování ve Slovenském národním divadle v Bratislavě. Do třetice mezzosopranistka Petra Vondrová z Pražské konzervatoře obdržela vedle čestného uznání také cenu Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro s nabídkou vystoupení v roce 2013. Z finalistek si vyzpívala III. cenu polská sopranistka Olga Rusinová z akademie v Krakově, která obdržela také cenu Josefa Hercla za interpretaci oratorní árie. II. cenou byla odměněna ukrajinská sopranistka Oksana Nosatova z akademie v Doněcku. I. cenou porota vyznamenala českou sopranistku Olgu Jelínkovou, která díky tomu obdržela i pozvání na Pražský hrad a zvláštní cenu od dirigenta Františka Drse za mimořádný hudebně-interpretační výkon. Z finalistů dostal čestné uznání kultivovaný polský basista Rafael Pawnuk. III. cenu získal lyrický tenorista z Jižní Koreje Ha Se-hoon, kterého ihned pozvalo k hostování Národní divadlo v Brně. II. cenu udělila porota českému barytonistovi Matěji Chadimovi z Pražské konzervatoře, který tím obdržel i pozvání k přijetí na Pražském hradě. Vítězem operní kategorie mužů se stal jihokorejský barytonista Hwoang Insoo, již angažovaný v Semperově opeře, jemuž adresovaly své ceny současně s pozváním Státní opera Praha, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci a Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.
Určitá nerovnováha mezi oficiálním umístěním a cenami udělovanými mimo porotu naznačuje, že posuzování výkonů může podléhat různým hlediskům. Kdo očekával charismatické osobnosti, jakými zde byli ještě nedávno Adam Plachetka, Filip Bandžak, Jiří Brückler, Jan Šťáva, Kateřina Hebelková a Barbora Perná, tentokrát hledal marně. Kdo očekával ve finále operní kategorie dílo Antonína Dvořáka, mohl poděkovat pouze pěvcům z Polska. Kdo ale slyšel v minulých ročnících a nově nyní Lukáše Sládka, Michaelu Gemrotovou a Alžbětu Vomáčkovou, musel obdivovat velký osobní i studijní vývoj vpřed.
Nejvýše umístěné účastníky z České republiky Olgu Jelínkovou (I. cena) a Matěje Chadimu (II. cena) přijme prezident republiky Václav Klaus na Pražském hradě spolu s nejlepšími českými účastníky loňského ročníku sopranistkou Barborou Pernou a barytonistou Janem Morávkem.

Zdroj: Hudební Rozhledy

© 2018 Olga Jelínková, soprano - všechna práva vyhrazena
| Grafika, CSS: Midasweb.eu | PHP: Jaroslav Mičan | CMS: Wordpress